PARAFIA

RZYMSKO - KATOLICKA

pw. Matki Kościoła

 

Taunton

Weston-Super-Mare

Bridgwater

Yeovil

 

Polish Catolic Mission in England and Wales (Parish Mother of the Church in Taunton, Weston-Super-Mare, Bridgwater and Yeovil)

Registered Charity Number 1119423 


 

Weston Super Mare
Saint Joseph's Church Camp Road ​BS23 2EN
Bridgwater
Saint Joseph's Church 9 Binford Place ​TA6 3NJ
Taunton
​St George's Church ​Billet Street TA1 3NN
Yeovil
The Holy Ghost Church 73 Higher Kingston BA21 4AR

Ostatnia aktualizacja 26.07.2021 (znikają wolne Intencje)

 

Biuletyn od 24.07.2021 do 08.08.2021 - jest do pobrania tutaj 

 

Przynależność do Parafii aby należeć do Parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Taunton trzeba przyjść i wypełnić stosowny formularz zapisu podając swoje dane osobowe wraz ze zgodą na przechowywanie tych danych przez naszą Parafię. Nowa Kartoteka Parafialna została utworzona od 01.09.2019 roku w związku z nowym prawem RODO. Osoby które były zapisane do naszej Parafii przed tą datą proszone są o ponowne dokonanie zapisu. Jest to też forma uaktualnienia Kartoteki Parafialnej - dużo osób zmieniło adresy zamieszkania, dużo osób wyjechało z Anglii, jest duża migracja. Osoby zapisane do Parafii to Parafianie za których ks. Proboszcz celebruje Msze św. raz w tygodniu, parafianie mogą liczyć na opiekę sakramentalną i wszelkie sprawy administracyjne - zaświadczenia do chrztów, bycia chrzestnym, protokoły przedślubne, 1 Komunie, Bierzmowania itp. Osoby które nie należą do parafii takowych zaświadczeń otrzymać nie mogą. Aby móc otrzymać jakiekolwiek zaświadczenie od daty zapisu do Parafii musi upłynąć okres 3 tygodni. Osoby zapisujące się do Parafii biorą na siebie obowiązek troski o dobre funkcjonowanie Parafii, angażowanie się w życie liturgiczne i modlitewne, wspieranie finansowe i wolitywne.  

 

 

1 Piątki Miesiąca - zapraszam na adorację Najśw. Sakramentu od godz. 18.00 do kościoła św. Józefa w Weston super Mare BS23 2EN. Podczas Adoracji jest sprawowany Sakrament Pokuty. O godz. 19.00 jest Eucharystia a następnie możliwość skorzystania z Kancelarii Parafialnej, lub Sakramentu Pokuty dla tych którzy przed Mszą św. nie zdążyli.

Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca jest w naszej Parafii w 2 miejscach. O godz. 10.00 w kościele św. Józefa w Weston super Mare jest Eucharystia, następnie Różaniec i rozważania w j. angielskim. Wieczorem od godz. 18.05 w kościele św. Józefa w Bridgwater jest Różaniec, rozważania a następnie Eucharystia. Sakrament Pokuty jest w czasie Różańca i przed każdą Eucharystią. Zapraszamy. Zapraszam do posłuchania audycji na temat Pierwszych Sobót Miesiąca - link jest tutaj

O co chodzi z Pierwszymi Sobotami Miesiąca? Jak je przeżywać? Które Parafie są zarejestrowane jako promujące i dające możliwość dobrego przeżywania Pierwszych Sobót? Aby się dowiedzieć, sprawdzić - zobacz tutaj

Poszukiwana jest osoba do pracy w zespole Somerset Diverse Communities. Poszukuje się kogoś na stanowisko Koordynatora ds. Międzywyznaniowych i Wierzeń w Somerset. Jest to praca na pół etatu (18 godzin w tygodniu). Bliższe informacje są tu.

Nowe karty ubezpieczenia: Rząd Wielkiej Brytanii od stycznia br. uruchomił Global Health Insurance Card (GHIC), która zastąpi EHIC. Obydwie wersje służą obywatelom/rezydentom brytyjskim w celu uzyskania "niezbędnej opieki medycznej" na terenie krajów Unii Europejskiej. Oznacza to leczenie za granicą, które nie może poczekać na powrót do Wielkiej Brytanii. Mowa więc tutaj głównie o nagłych wypadkach i wizytach na ostrym dyżurze. Obecnie posiadana karta EHIC nadal jest ważna. Data ważności wydrukowana jest na jej froncie. Jeśli zbliża się ten termin, (bądź 6 miesięcy przed upływem) można ubiegać się o nową, w tym przypadku już GHIC. Z racji różnych wyjazdów, czy potrzeby podróżowania za granicę bardzo dobrze jest mieć taką kartę przy sobie bo zawsze to dodatkowa forma ubezpieczenia. Karta GHIC uprawnia do leczenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej oprócz: Norwegii, Islandii, Lichtensteine i Szwajcarji. W przypadku tych czterech krajów należy złożyć wniosek o nową kartę EHIC - po spełnieniu wymaganych warunków. Po szczegółowe informacje warto wejść na stronę gov.uk

https://www.gov.uk/global-health-insurance-card

  

Są wolne intencje: 

W sierpniu: wszystkie zajęte

We wrześniu:28

W październiku:5, 12,13,14,(16 w Bridgwater), 19,20,26,27,28,29,

W listopadzie: 2,9,10,11,12,(14 w Weston), (21 niedziela Weston), 23,24,25,26,(27 w Bridgwater), (28 w Weston), 30

W grudniu: 1,2,7,8,10,(11 w Bridgwater), 14,15,16,17,(18 w Bridgwater),(19 - wszędzie), 21,22,23,(25 w Bridgwater), (26 w Yeovil i w Bridgwater), 28,29,30,31

 

Pierwsze Komunie Święte w naszej Parafii:

 

Powoli kończy się czas na zapisanie dziecka do 1 Komunii na 2022 rok. Zapisy trwają od czerwca do niedzieli 29 sierpnia 2021. Po tej dacie nie będzie w bieżącym roku możliwości zapisania na katechezy przygotowawcze do 1 Komunii w naszej Parafii. Dzieci w dniu 1 Komunii powinne mieć ukończony 7 rok życia. Na przygotowanie do 1 Komunii mogą zapisać swoje dzieci rodzice, którzy należą do naszej Parafii przynajmniej od 3 tygodni.

Rocznice 1 Komunii które były w 2020 roku będą w sobotę i niedzielę 18/19 września - zapraszam rodziców i dzieci wcześniej do Sakramentu Pokuty. Tydzień wcześniej - 11/12 września po Mszach św. ustalenie miejsc w kościele, rozdanie Czytań, Psalmów i ustalenie na Procesji z darami.(zapisali się nie dawniej niż w 2019 roku kiedy weszło nowe prawo RODO)

Bierzmowanie w naszej Parafiizapisy na katechezy przygotowawcze już się zakończyły. Kolejna możliwość - zapisy będą w czerwcu 2022 roku

Msze św. są celebrowane wg. porządku, który zamieszczony jest w Biuletynie - kościoły na Eucharystię są otwarte - nie ma zapisów na Eucharystię, ale zapraszam w maskach i proszę o zachowywanie dystansów - szczególnie podczas podchodzenia do Komunii św. Jeśli ktoś ma zamówioną Intencję Mszy św. w tygodniu a nie może być fizycznie na Mszy św. - można poprosić o transmisję Mszy św. Wystarczy sms około godziny przed Eucharystią. W Aplikacji YouTube około 10 min przed Eucharystią wpisujemy: Parafia Taunton i pojawi się transmisja z kościoła św. Józefa w Weston super Mare. Te transmisje są możliwe tylko z kościoła św. Józefa w Weston super Mare. Z pozostałych kościołów można szukać transmisji na stronach angielskich Parafii - jednak ja tam tego nie mogę zagwarantować.

Transmisja z kościoła św. Jerzego (George's) w Taunton jest tutaj

 

Parafialna Caritas działa. Przewodniczącą, czyli osobą koordynującą pracę Caritas jest pani Agnieszka Zawadzka. Jeśli znasz osobę, której trzeba pomóc, lub masz możliwości by od jakiejś firmy pozyskać środki na pomoc potrzebującym - dzwoń, lub pisz smsa do Pani Agnieszki (nr. tel.: 07702330848) 

Projekty, kursy szkolenia, pomoc prawna - kliknij tutaj 

 

Zapraszam młodzież na spotkania online. Ciekawa propozycja jest tutaj. Kongres Młodzieży Polonijnej - wejdź tutaj. Informator jest tutaj

Polska Szkoła Sobotnia w Weston super Mare - bliższe informacje są tutaj: www.polskaszkolaweston.com

Polska Szkoła Sobotnia w Taunton - bliższe informacje i kontakt jest tutaj: https://www.szkolataunton.co.uk/

Zapraszam do zamawiania Intencji Mszy św. na rok 2021- jeśli ktoś chce zamówić, uczcić urodziny, imieniny, jubileusz, rocznicę, zrobić prezent dla kogoś, podziękować Bogu za coś - proszę pisać sms, lub email. Im szybciej, tym większa możliwość w wyborze terminów.

Wiele osób jednak pyta: jak można złożyć ofiarę księdzu za intencję Mszy św.? Pozostawiam tę kwestię do Waszego wyboru. Jak chcecie osobiście - to po każdej Eucharystii zapraszam. Jeśli w niedzielę brakuje ktoś się śpieszy - można wrzucić Ofiarę za Intencję Mszalną w opercie podpisanej wyraźnie że to jest Ofiara za Intencję która została odprawiona w dniu....Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę przelewem to pod tekstem jest mój osobisty numer konta. 

Ofiary za Intencje Mszalne można złożyć wysyłając ofiarę przelewem na konto: ACCOUNT NUMBER:34494460, SORT CODE: 30-94-57 Za wszystkie ofiary bardzo dziękuję - ks. Wiesław Garbacz

Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę ponieważ np. zapomniał dać na tzw.  "Tacę" najlepiej wpisać w tytule (GiftAid imię i nazwisko) na utrzymanie naszej Parafii - tu jest numer Konta Parafialnego: PCM TAUNTON, SORT CODE: 30-94-57, ACCOUNT NUMBER 02036610

Przy okazji zachęcam do pobrania formularza GiftAid - jest w zakładce po prawej stronie, lub u mnie po każdej Eucharystii. (Płacąc GiftAid Rząd Brytyjski dopłaca naszej Parafii 0,25 Funta do każdego przelanego na nasze konto parafialne 1 Funta). 

 Składam bardzo serdecznie wielkie Bóg Zapłać osobom, rodzinom, które składają ofiarę na Tacę za pomocą przelewu bankowego, oraz ofiary za intencje Mszalne. Serdeczne Bóg Zapłać. Życzę Wam Bożego Błogosławieństwa.

 

 

 

 Banki żywności - aby zobaczyć adresy kliknij - tutaj 

 

Słowo do Polonii

 

 


  

Sakrament Pokuty

Sakrament Pokuty sprawowany jest 30 minut przed każdą Mszą Św.

w Weston Super Mare także w tygodniu

środa 18:30 - 19:00

czwartek 9:30 - 10:00

piątek 18:30 - 19:00 

 


 

Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie - studia on-line na żywo

  

Privacy Notice for the Local Polish Catholic Mission in Taunton

 

Poniżej zachęcamy do korzystania z usług sponsorów naszej Parafiady 2019. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, dobroczyńcom naszej Parafialnej uroczystości.

Niestety nie są to wszystkie reklamy - oczywiście ludzi dobrej woli, którzy wsparli naszą Polską, Parafialną imprezę jest znacznie więcej. Następne reklamy będą umieszczane na niniejszej stronie -gdy tylko otrzymamy wizytówki.